نسبت طلایی یکی از زیبایی‌های دنیای ریاضی است که رد آن را در جای‌جای طبیعت می‌توان مشاهده کرد، از نسبت طول اندام‌های انسان گرفته تا چشم‌نوازترین آثار معماری و حتی رشد مارپیچ دانه‌های گل آفتابگردان. نسبت طلایی، عددی غیرگویا (گنگ) است که با حرف یونانی فی نمایش داده می‌شود. مقدار دقیق آن از رابطه 2/( 5√+1)= φ بدست می‌آید که حدود 1.618033988749894848294586834 است. بسیاری از هنرمندان معتقدند شکل‌هایی که در آن‌ها نسبت طلایی رعایت شده است، چشم‌نوازترین شکل‌های ممکن را تشکیل می‌دهند.

نسبت طلایی در ریاضیات و هنر هنگامی است که «نسبت بخش بزرگتر به بخش کوچکتر، برابر با نسبت کل به بخش بزرگتر باشد.» تعریف دیگر نسبت طلایی این است که «عددی مثبت است که اگر به آن یک واحد اضافه کنیم به مربع آن خواهیم رسید». تعریف هندسی آن چنین است: طول مستطیلی به مساحت واحد که عرض آن یک واحد کمتر از طولش باشد. بسیاری از مراجع علمی، حرف یونانی( phi ( ϕ را برای این عدد انتخاب کرده‌اند.


ادامه مطلب
تاریخ : جمعه 10 آبان 1392 | 01:09 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات


محققان پارک فناوری تهران در یک طرح علمی آینه انعطاف‌پذیر در ابعاد نانو را طراحی می‌کنند. این نوع آینه‌ها در تجهیزات پیشرفته نوری از جمله تجهیزات نجوم، تصویربرداری ماهواره‌ای و لیزر کاربرد دارند.

به گزارش ایرنا، "امیر مقدم" مدیر یک شرکت دانش بنیان تولیدکننده این نوع آینه‌ها در پارک فناوری تهران گفت: آینه انعطاف‌پذیر در ادوات اپتیکی و نوری مانند تجهیزات ستاره‌شناسی و نجوم، لیزر، تصویربرداری ماهواره‌ای و نظامی کاربرد دارد.

وی گفت: تقریبا در دنیا موسسات تحقیقات فضایی این آینه‌ها را تولید می‌کنند. البته این فناوری انحصاری و غیرقابل خرید و فروش است و یا درصورت نیاز با قیمت هنگفتی عرضه می‌شود. برای مثال یک آینه با چنین فناوری به قطره پنج سانتی‌متر 130 هزار دلار به فروش می‌رسد.

مقدم ابراز امیدواری کرد که اولین آینه انعطاف‌پذیر نانویی قابل کنترل قبل از اتمام سال جاری توسط این شرکت دانش‌بنیان تولید شود.

مدیرعامل این شرکت درباره کارکرد این دستگاه گفت: بر اساس قوانین فیزیک نور در اثر عبور از جو دچار ابیراهی (اعوجاج نور) می‌شود و این دستگاه قادر است میزان ابیراهی را اندازه‌گیری و آن را رفع کند.

این کارشناس فیزیک در توصیف پدیده ابیراهی گفت: برای مثال در روزهای گرم تابستان می‌توان امواجی را از سطح آسفالت خیابان مشاهده کرد که این نشان‌دهنده ابیراهی نور بازتاب شده از سطح آسفالت است زیرا که ضریب شکست در لایه‌های مختلف هوا متفاوت است؛ این اصلاح ضریب شکست نور با استفاده از علم اپتیک تطبیقی صورت می‌گیرد.

اندازه‌گیری میزان ابیراهی در تجهیزات پیشرفته در کاربرد آنها موثر است.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره عملکرد این آینه انعطاف‌پذیر نانویی گفت: در این دستگاه، لایه نازک کاملا صیقلی و انعطاف‌پذیر نانو به عنوان پایه‌های آینه قرار قرار می‌گیرد.

این پایه‌ها در ابعاد مختلف (بلند و کوتاه) زیر آینه قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا آینه و عدسی‌ها به راحتی با تغییر ضریب شکست نور تغییر اندازه دهد و به این ترتیب آینه نیز تغییر وضعیت می‌دهد.
طبقه بندی: تکنولوِژی،

تاریخ : جمعه 10 آبان 1392 | 01:00 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات