رونمایی از 8 فناوری جدید؛

دانش > تحقیق‌و‌ تولید- همشهری آنلاین:
محققان ۸ شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری پردیس موفق به تولید ۸ فناوری شدند که امروز بعد از ظهر با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شد.

به گزارش مهر، جزئیات این هشت فناوری به شرح ذیل است:

سامانه رادار تجاری باند اس

این سامانه که از سوی شرکت دانش بنیان مهندسی موج پژوه آزما عرضه شده است به منظور مراقبت از سواحل و بنادر کشور و همچنین ناوبری دریایی برای نصب بر روی کشتی ها، نفت کش ها و شناورهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول به جهت برخورداری از باند فرکانسی اف در شرایط نامساعد جوی از عملکرد بسیار مناسبی برخوردار است. دانش فنی این سامانه در اختیار کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس و آلمان بوده است.

سامانه رادار شناور باند X

این سامانه به منظور ناوبری دریایی مورد استفاده قرار می گیرد و تمامی کشتی ها، شناورهای سنگین و سبک، قایق های تفریحی و ماهیگیری از آن می توانند استفاده کنند. این سامانه در حال حاضر از سوی سازمان های کشتی رانی، شرکت ملی نفت کش جمهوری اسلامی ایران و نیروی انتظامی و همچنین لنج های بزرگ ماهی گیری کاربردی شده است. دانش فنی سامانه راداری شناوری باند X با ایجاد تغییراتی متناسب با نیازهای کاربران ایرانی بومی سازی شده است.

نشت یاب هوشمند تست هیدرواستاتیک شبکه انتقال گاز فشار قوی

پس از اجرای خطوط انتقال گاز برای اطمینان از عدم نشتی شبکه ابتدا لوله ها را با آب مورد تست قرار می دهند. به این صورت که ابتدا آب را با فشار بالا به لوله ها تزریق می کنند سپس در مدت زمان خاصی میزان فشار لوله را در زمان های مشخصی ثبت می کنند تا از عدم نشتی لوله ها اطمینان حاصل شود. این اقدام توسط دستگاه نشت یاب هوشمند از سوی شرکت دانش بنیان صنعت کاران الکترونیک مراغه طراحی و تولید شده است.

با توجه به این که عدم نشتی خطوط انتقال گاز قبل از بهره برداری از این شبکه ها از اهمیت خاصی برخوردار است از این رو با استفاده از این دستگاه می توان اطمینان کامل از وضعیت نشت شبکه های خطوط انتقال گاز دریافت کرد. این دستگاه از نظر عملکردی دارای دقت بسیار بالا بوده و قادر است نشتی های بسیار کوچک را از فواصل بسیار دور تشخیص دهد و با استفاده از نرم افزارهای ویژه ای نویزهای محیط را از نشتی تفکیک و با دقت زیاد محل نشتی را تشخیص دهد. دانش فنی این دستگاه در اختیار کشورهای آمریکا، انگلیس و ژاپن بوده که با تولید این دستگاه در کشور می توان یک سوم قیمت نمونه خارجی آن تهیه کرد.

گوشی های تلفن هوشمند مبتنی بر خطوط انتقال پرسرعت دیجیتال و فیبرنوری

از سوی شرکت دانش بنیان دیجیترون امکان تولید گوشی های تلفن هوشمند مبتنی بر خطوط انتقال پرسرعت فراهم شد. پروتکل این گوشی مبتنی بر یک بستر انتقال است و اطلاعات روی یک زوج سیم تا فواصل 5 کیلومتری است که معمولا به صورت مودم در شبکه های مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرند.

این شرکت موفق شده است این محصول را در یک تلفن هوشمند طوری طراحی کند که تمام تلفن های هوشمند ضمن داشتن استقلال بتوانند در یک شبکه سی نودی ارتباطات صوت، دیتا، تصویر و اس ام اس را روی یک زوج سیم قرار دهد.

سامانه بایگانی چرخشی هوشمند

این محصول کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد که عمده ترین آن به منظور بایگانی اسناد و مدارک از یک طرف و نگهداری قطعات و کالاهای حساس در شرایط خاص مانند داروهای خاص در دمای مورد نیاز به کار برده می شود. این محصول از سال ها پیش وارد کشور می شد که شرکت دانش بنیان دنیای مجازی کسب و کار اقدام به بومی سازی فناوری این نوع سامانه های بایگانی کرده است که تاکنون در اختیار کشورهای آمریکا، روسیه، فرانسه، آلمان، ایتالیا و اسپانیا بوده است.

سامانه توربوفن

یکی از اصلی ترین سیستم های تهویه هواپیما سامانه توربوفن است. این سامانه در دور بالا از یک عدد شافت، دو پره، دو بلبرینگ دور بالا، دو محفظه حلزونی شکل که پره ها را در خود محصور کرده و یک سیستم روغن کاری تشکیل شده است. این سامانه در خنک کردن قطعات داخلی، کابین هواپیما و همچنین استفاده خلبان به منظور تهویه مطبوع داخل کابین مورد استفاده قرار می گیرد. دانش فنی این سامانه در اختیار کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس بوده است که با تولید آن در کشور می توان با قیمت حدود یک سوم نمونه خارجی تهیه کرد.

سامانه اکسیژن ساز داخل کابین خلبان

این سامانه یک مجموعه دارای فناوری پیشرفته و دارای تکنولوژی روز است که در انواع هواپیماها مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این محصول به گونه ای است که دیگر نیازی به تعبیه کپسول اکسیژن برای خلبان در داخل کابین نیست. به طوری که با استفاده از این محصول هوا به طور مستقیم از موتور هواپیما گرفته شده و به اکسیژن با خلوص 93 درصد تبدیل می شود. این محصول بر روی انواع هواپیماهای مسافربری و عملیاتی قابل نصب است.

همچنین این محصول برای استفاده در هواپیماهای نسل 2003 به قبل در حال بومی سازی و مناسب سازی است.

مجموعه میکروجت p200

موتور جت توربوجت مینیاتوری یک مجموعه دارای فناوری پیشرفته و دارای تکنولوژی مدرن است که کاربردهای عمده ای برای مقاصد تجاری، آزمایشگاهی و طرح ریزی دارد. کاربرد عمده این مجموعه در انواع هواپیماهای بدون سرنشین و هواپیماهای Hobbi (هبی) است. این محصول برای سازمان هایی که ماموریت آن ها در حوزه های امدادی کمک در هنگام بحران و سوانح، شناسایی محل وقوع حریق و آتش و شناسایی محل تردد قاچاقچیان مواد مخدر و کار طراحی و ساخته شده است. این محصول با نصب بر روی انواع هواپیماهای بدون سرنشین قادر به انجام عملیات آزمایشگاهی، کاوش ها و جستجوهای میدانی است.
طبقه بندی: تکنولوِژی،

تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 10:50 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات


بر اساس تحقیقات علمی انجام شده در دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان برای اولین بار مکانیزم افزایش مقاومت و معرفی گونه چمن بومی مقاوم به تنش ترافیک با کاربرد تنظیم‌کننده ترینگزاپک اتیل مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، دکتر نعمت‌الله اعتمادی، دانشیار دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که این تحقیق در قالب پایان‌نامه کارشناسی ارشد انجام شده است، افزود: ترافیک به معنی صدمه به چمن در اثر فشار، پارگی و له شدگی که ناشی از حرکت بازیکنان، ماشین‌آلات و حیوانات است، تعریف می‌شود که باعث هزینه‌های غیرقابل جبرانی به چمن‌ها و ورزشکاران می‌شود.

داشتن چمن‌های مقاوم به ترافیک و افزایش مقاومت به تنش ترافیک چمن‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مدیران زمین‌های ورزشی و فضای سبز است.

اعتمادی با بیان این که هدف از انجام این پژوهش، بررسی مقاومت به ترافیک گونه بومی ایرانی با نام علف گندمی بیابانی و گونه فستوکای بلند و افزایش مقاومت این دو گونه به تنش ترافیک در دانشگاه صنعتی اصفهان بود، خاطرنشان کرد: این تحقیق طی دو سال با هزینه حدود 40 میلیون ریال به اجرا درآمده است.

وی با بیان این که سرزنی چمن‌ها خود عامل ایجاد تنش و هزینه‌های افزوده می‌شود، اضافه کرد: تنظیم‌کننده¬‌های رشد گیاهی نقش¬‌های مهمی در حفظ چمن ورزشی و فضای سبز دارند و این مواد به منظور ممانعت از رشد، کاهش هزینه‌های کارگری برای سرزنی چمن و دیگر فعالیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تحقیقات تیم علمی ما مشخص کرد تنظیم کننده ترینگزاپک اتیل جهت بهبود مقاومت به تنش ترافیک در چمن‌های گرمسیری و سردسیری مصرف می¬‌شود، ولی مکانیسم این عمل هرگز مشخص نشده بود، به همین دلیل تحقیقی جهت افزایش مقاومت گونه‌های فستوکا و علف گندمی به ترافیک توسط ترینگزاپک اتیل، بررسی مقاومت به ترافیک گونه ایرانی علف گندمی بیابانی و تعیین چگونگی مکانیسم عمل ترینگزاپک اتیل در افزایش مقاومت به ترافیک تعریف شد.

چمن علف گندمی با کیفیت بالا و فعالیت آنزیمی قابل قبول، محتوی آب نسبی بالا و نشت الکترولیت پایین در شرایط تنش ترافیک، مقاومت خوبی از خود نشان داده است و با تکمیل تحقیقات در آینده می‌توان امیدوار بود از این چمن به عنوان گونه بومی مقاوم به پاخوری در ایران استفاده شود.

از جمله نتایج این پژوهش تأثیر تنظیم‌کننده ترینگزاپک اتیل بر افزایش کلروفیل، محتوی آب نسبی، آنزیم‌های آنتی اکسیدانی و کاهش نشت الکترولیت و در نهایت کاهش آسیب‌های ناشی از تنش ترافیک بر روی هر دو گونه چمن است.

علاوه بر کاهش هزینه‌های نگهداری چمن‌های مطلوب زمین‌های ورزشی و فضاهای سبز، استفاده از این تنظیم‌کننده به پرورش چمنی پررنگ‌تر و تیره‌تر و افزایش مقاومت به تنش‌های محیطی مانند خشکی منجر می‌شود.

از نتایج این پایان‌نامه یک مقاله به مجله معتبر کراپ ساینس (Crop science) ارائه شده و سه مقاله علمی پژوهشی داخلی و یک مقاله در هشتمین کنگره علوم باغبانی ایرانی و یک مقاله در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) پذیرفته شده است.تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 10:30 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات


محققان موسسه تحقیقاتی گاروان سیدنی جعبه ابزاری ساختند که با استفاده از صدا و اشاره، مولکول‌ها را کنترل می‌کند.

به گزارش ایرنا، این ابزار خلاقانه، بخشی از یک نرم‌افزار است که در سیستم های گرافیک مولکولی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این ابزار امکان کنترل تمام صفحات نمایشی سه بعدی مولکولی را با استفاده از حرکات دست و صدا فراهم می‌کند.

کنترل حرکات در نمایشگرهای سه بعدی، یکی از ویژگی‌های استانداردی است که در حال حاضر در بسیاری از بازی‌های رایانه‌ای وجود دارد و در آینده‌ای نزدیک، تکنولوژی مورد استفاده برای ماوس و پدلمسی نیز به بازار عرضه می‌شود؛ ولی این نخستین باری است که امکان کنترل حرکت مولکول‌ها برای بشر ممکن شده است.

این جعبه ابزار Molecular Control Toolkit نام دارد و با اتصال آن به دستگاه‌هایی مانند Leap Motion یا Kinect می‌توان حرکاتی مانند چرخش مولکول‌ها، تغییر مرکز چرخش مولکول‌ها و زوم کردن روی یک مولکول خاص را کنترل کرد.

با استفاده از این روش، امکان انتخاب یک مولکول خاص نیز وجود دارد.

مهم‌ترین کاربرد این فناوری در پزشکی است و می‌توان با استفاده از آن، سلول خاص را مورد هدف قرار داد و به آن دارو تزریق کرد.

محققان موسسه تحقیقاتی گاروان، دستاورد خود را در سومین سمپوزیوم IEEE در جورجیای آمریکا رونمایی کردند.تاریخ : سه شنبه 30 مهر 1392 | 10:30 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات


در چهارراه شایعه، گوشه داغی متعلق به سامسونگ است و با نزدیک شدن به فصل زمستان و زمان معرفی پرچمدارهای این شرکت، هیزم کافی برای شایعه پردازان نیز فراهم می شود.

در جدیدترین خبر غیررسمی، این احتمال مطرح شده که گلکسی S5 به عنوان نسل بعدی پرچمدارهای سامسونگ، از سنسور اسکن چشم برخوردار شود.

همان طور که می دانید عنبیه چشم هر فرد نیز مثل اثرانگشت او منحصر به فرد و خاص است، بنابراین به لحاظ تئوریک سامسونگ و دیگر شرکت ها می توانند از اسکنر چشمی به جای اسکنر اثرانگشت برای باز کردن قفل تلفن ها استفاده کنند.

طبق شنیده ها، سامسونگ سخت مشغول توسعه این فناوری است و هر چند هنوز مشخص نیست چطور آن را پیاده خواهد کرد، ولی قرار گرفتن آن در گلکسی S5 به معنای درجه امنیتی بسیار بالاتری نسبت به سنسورهای اثرانگشت آیفون 5s و اچ تی سی وان مکس است.

البته دسترسی به این فناوری آنقدر مشکل هست که برای هضم شایعه، سس مخصوص توصیه کنیم.طبقه بندی: تکنولوِژی،

تاریخ : جمعه 26 مهر 1392 | 11:30 ق.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
به این پدیده می گوییم دژا- وو (Deja vu ) معنی تحت اللفظی این كلمه فرانسه «قبلا دیده شده» است. توضیح رایج امروزین روان شناسان درباره این پدیده، بروز اشتباه در فرایند حافظه انسان است، به این معنی كه وقتی صحنه ای را می بینیم این صحنه به حافظه كوتاه مدت ما سپرده می شود و در هر لحظه ذهن ما چند ثانیه پیش تر را از روی حافظه كوتاه مدت به خاطر می آورد ( وگرنه نمی تونستیم آن صحنه را لحظه به لحظه دنبال كنیم ) اما گاهی اوقات این عملكرد به نحوی انجام می شود كه گویی تصاویر چند لحظه پیش از حافظه طولانی مدت بازخوانی می شود و بنابراین تصور می كنیم اتفاقی كه چند لحظه پیش تر افتاده در گذشته ای دور رخ داده و ما مشغول به خاطر آوردن آن از روی حافظه طولانی مدتمان هستیم.
397669_10151592029388496_1960543857_n
به همین دلیل هست كه همیشه حس جست و جو برای خاطره ای دور دست در چنین لحظاتی بسیار قوی است و مدام داریم با خودمام می گوییم « این صحنه را قبلا كجا دیده بودم؟ ». هر چند هرگز نمی توانیم زمان و مكان دقیق بروز این خاطره ی قدیمی دروغین را دقیقا به خاطر بیاوریم. درباره نحوه دقیق عملكرد مغز ( مثلا اینكه مغر ما پیش از درك هر لحظه آن را از حافظه كوتاه مدت بازخوانی می كند یا اینكه پیش از بازخوانی از حافظه كوتاه مدت جریان زمان را به عنوان یك خاطره در جریان درك می كند) بحث های زیادی وجود دارد، اما چیزی كه فعلا روشن است، این است كه دژا-وو ربطی به روشن بینی و آینده نگری ندارد.
تقریبا دو سوم مردم جهان با چنین تجربه ای رو به رو می شوند، پس نباید نگران خراب شدن مغزتان باشید. بررسی های روانپزشگان برای یافتن رابطه ای معنی دار میان بروز دژا-وو و اختلالاتی مثل اسكیزوفرنی و عصبی بودن نیز هیچ نتیجه ای نداشته و ارتباطی میان این پدیده با چنین اختلالاتی وجود ندارد. تنها عارضه مغزی كه ممكن است با دژا-وو مرتبط باشد حمله صرع در ناحیه گیجگاهی مغز است. اغلب مردم در زندگی خود با دوره های ملایم حملات صرع رو به رو می شوند ( كه به معنی ابتلا صرع نیست) و این حملات هم لزوما به معنی غش كردن و عوارض رفتاری ظاهری نیستند. دژا-وو می تواند نشانه بروز چنین حملات زودگذر و خفیفی باشد.


طبقه بندی: اكتشافات،

تاریخ : چهارشنبه 24 مهر 1392 | 08:40 ق.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.

تعداد کل صفحات : 11 :: 1 2 3 4 5 6 7 ...

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic