به این پدیده می گوییم دژا- وو (Deja vu ) معنی تحت اللفظی این كلمه فرانسه «قبلا دیده شده» است. توضیح رایج امروزین روان شناسان درباره این پدیده، بروز اشتباه در فرایند حافظه انسان است، به این معنی كه وقتی صحنه ای را می بینیم این صحنه به حافظه كوتاه مدت ما سپرده می شود و در هر لحظه ذهن ما چند ثانیه پیش تر را از روی حافظه كوتاه مدت به خاطر می آورد ( وگرنه نمی تونستیم آن صحنه را لحظه به لحظه دنبال كنیم ) اما گاهی اوقات این عملكرد به نحوی انجام می شود كه گویی تصاویر چند لحظه پیش از حافظه طولانی مدت بازخوانی می شود و بنابراین تصور می كنیم اتفاقی كه چند لحظه پیش تر افتاده در گذشته ای دور رخ داده و ما مشغول به خاطر آوردن آن از روی حافظه طولانی مدتمان هستیم.
397669_10151592029388496_1960543857_n
به همین دلیل هست كه همیشه حس جست و جو برای خاطره ای دور دست در چنین لحظاتی بسیار قوی است و مدام داریم با خودمام می گوییم « این صحنه را قبلا كجا دیده بودم؟ ». هر چند هرگز نمی توانیم زمان و مكان دقیق بروز این خاطره ی قدیمی دروغین را دقیقا به خاطر بیاوریم. درباره نحوه دقیق عملكرد مغز ( مثلا اینكه مغر ما پیش از درك هر لحظه آن را از حافظه كوتاه مدت بازخوانی می كند یا اینكه پیش از بازخوانی از حافظه كوتاه مدت جریان زمان را به عنوان یك خاطره در جریان درك می كند) بحث های زیادی وجود دارد، اما چیزی كه فعلا روشن است، این است كه دژا-وو ربطی به روشن بینی و آینده نگری ندارد.
تقریبا دو سوم مردم جهان با چنین تجربه ای رو به رو می شوند، پس نباید نگران خراب شدن مغزتان باشید. بررسی های روانپزشگان برای یافتن رابطه ای معنی دار میان بروز دژا-وو و اختلالاتی مثل اسكیزوفرنی و عصبی بودن نیز هیچ نتیجه ای نداشته و ارتباطی میان این پدیده با چنین اختلالاتی وجود ندارد. تنها عارضه مغزی كه ممكن است با دژا-وو مرتبط باشد حمله صرع در ناحیه گیجگاهی مغز است. اغلب مردم در زندگی خود با دوره های ملایم حملات صرع رو به رو می شوند ( كه به معنی ابتلا صرع نیست) و این حملات هم لزوما به معنی غش كردن و عوارض رفتاری ظاهری نیستند. دژا-وو می تواند نشانه بروز چنین حملات زودگذر و خفیفی باشد.


طبقه بندی: اكتشافات،

تاریخ : چهارشنبه 24 مهر 1392 | 09:40 ق.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات