318380_443470722371895_1930076111_n
میچیو كاكو: من گاهی در دانشگاه، از دانشجویان خود در دوره دكترا، پرسشهای ساده یی می پرسم: مثلا اینكه چقدر احتمال دارد ناگهان محو شده و سپس دوباره در طرف دیگر دیوار ظاهر شوند. براساس نظریه كوانتوم، احتمال كوچك ولی در عین حال قابل محاسبه ای وجود دارد كه این اتفاق بیفتد. یا مثلا احتمال اینكه ما در اتاق خود از هم پاشیده و بر روی مریخ دوباره سر هم شویم. بر اساس نظریه كوانتوم، این امكان وجود دارد كه انسان ناگهان بر روی مریخ ظاهر شود. البته این احتمال چنان كوچك است كه برای رخ دادن آن باید زمانی بیشتر از حتی عمر جهان صبر كنیم. در نتیجه در زندگی روزمره ما می توان چنین رویدادهای غیر محتملی را نادیده گرفت. در حالی كه در سطوح زیر اتمی، چنین احتمالاتی برای عملكرد دستگاههای الكترونیكی، كامپیوترها و لیزرها، بسیار تعیین كننده و حیاتی محسوب می شوند.
در حقیقت درون اجزای كامپیوتر شما الكترونها به طور مرتب ، شكل مادی خود را از دست داده و مجددا در طرف دیگر دیوارها ظاهر می شوند. باید اذعان كرد كه اگر امكان این وجود نداشت كه یك الكترون در هر لحظه در دو مكان حضور داشته باشد، تمدن های مدرن كنونی از هم پاشیده می شدند. مولكولهای بدن ما نیز بدون این اصل عجیب از هم فرو می پاشند. دو منظومه را در نظر بگیرید كه در فضا با هم برخورد می كنند و هر دو از قوانین گرانش نیوتن پیروی می كنند. این دو منظومه در برخورد با یكدیگر به تركیب آشفته ای از سیارات و سیارك ها تبدیل می شوند، به طور مشابه، اگر اتم ها از قوانین نیوتن تبعیت كنند، هر بار كه با یكدیگر برخورد می كنند متلاشی و از هم پاشیده خواهند شد. چیزی كه دو اتم را در یك مولكول پایدار به یكدیگر قفل می كند، به این دلیل است كه الكترونها می توانند به طور هم زمان در مكانهای متعددی حضور داشته باشند. به این ترتیب كه با تشكیل ابر الكترونی، باعث مفید شدن اتم ها به یكدیگر می شوند. بنابراین دلیل این كه چرا مولكولها پایدارند و جهان از هم نمی پاشد، این است كه الكترونها در یك زمان می توانند در مكانهای متعددی حضور داشته باشند.
اما اگر الكترونها بتوانند در حالات موازی، بین بودن و نبودن شناور باشند، چرا جهان نتواند اینگونه باشد؟ مگر نه اینكه جهان در مرحله ای از عمر خود حتی كوچكتر از یك الكترون بوده است. هر بار احتمال اعمال اصل كوانتوم را به جهان مطرح می كنیم، ناچاریم موضوع جهان های موازی را بررسی كنیم.
طبقه بندی: فیزیك،

تاریخ : پنجشنبه 18 مهر 1392 | 12:09 ق.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات