كلاس O:

این ستارگان بسیار داغ و درخشانند. دمای سطح آنها 30000 تا 60000 درجه كلوین است و درخشش نور آنها به حدود 140000 برابر خورشید می‌رسد. قطر آنها حدود 15 برابر خورشید و جرم به 60 برابر خورشید می‌رسد. رنگ آنها آبی است و بیشترین اشعه خروجی آنها از نوع ماورا بنفش است. كمیاب‌ترین ستارگان هستند و فراوانی آنها یك عدد در هر 3 میلیون ستاره اطراف خورشید است.
مشخصه مهم آنها این است كه مقدار زیادی هلیوم خنثی دارند. هیدروژن نیز در آنها زیاد است ولی نه به زیادی كلاس‌های دیگر، سیلسیوم، اكسیژن، نیتروژن و كربن یونیزه نیز در اینها زیاد است.
این ستارگان سریع می‌سوزند و در سطح آنها طوفان‌های شدید و آثار تبخیری شدید وجود دارد كه باعث می‌شوند هرگز سیاره‌ای اطراف آنها نتوانند تشكیل شوند. سلسیوم و منیزیم یونیزه و كلیه فلزات یونیزه در اینها زیاد است.

كلاس B:

به رنگ آبی مایل به سفید هستند. درخشش آنها به 20000 برابر خورشید می‌رسد. قطر آنها به 7 برابر و جرم به 18 برابر خورشید می‌رسد. دمای سطح آنها 10000 تا 30000 درجه كلوین است. میزان هلیوم در آنها زیاد است ولی نه به زیادی كلاس O. اما هیدروژن آنها بیش از كلاس O است. فلزات یونیده نیز در آنها فراوان است.
عمر آنها كوتاه است (چند میلیون سال) و فراوانی آنها یك عدد از هر 800 عدد ستاره اطراف خورشید است.
این ستارگان تمایل به تشكیل خوشه‌های ستاره‌ای دارند كه علت تولد تعداد زیادی از این ستارگان از یك ابر هیدروژنی واحد است.
مانند Orion OB1 Association كه تعداد زیادی ستاره كلاس B همه از یك ابر عظیم هیدروژنی ایجاد شده‌اند در نتیجه همه این ستاره‌ها به هم نزدیكند و در صورت فلكی اوریون قرار دارد و بسیاری از ستارگان این صورت فلكی را شامل می‌شود.
Orion OB1 قسمت بزرگی از بازوی كهكشان راه شیری را اشغال می‌كند.

star-colors-

كلاس A:

معمول‌ترین ستارگان هستند كه با چشم غیر مسلح در آسمان دیده می‌شوند. رنگ آنها سفید است و درخشش حدود 80 برابر و قطر 2/1 برابر و جرم 3/1 برابر جرم خورشید دارند.
دمای سطح آنها 7500 تا 10000 درجه كلوین است. مقدار هیدروژن در آنها بالا است و فلزات یونیزه نیز زیاد است. كلسیم به طور ویژه در این ستارگان زیاد می‌باشد و از هر 160 ستاره اطراف خورشید یك عدد از این نوع است.

كلاس F :

رنگشان سفید مایل به زرد است. دمای سطح آنها 6000 تا 7500 درجه كلوین است. درخشش 6 برابر، قطر 1/3 برابر و جرمشان 1/7 برابر خورشید است. شدت واكنش‌های هسته‌ای در اینها كاهش یافته است اما هنوز وجود دارد. در این كلاس فلزات خنثی مثل آهن و كرومیوم شروع به جایگزین شدن به جای فلزات یونیزه می‌كنند. فلزات یونیزه و هیدروژن در اینها اندك است. میزان كلسیم مانند گروه قبلی (A) دراینها نیز فراوان است. از هر 32 ستاره اطراف خورشید یك ستاره از این كلاس است و 3 درصد كل ستارگان عالم را تشكیل می‌دهند.

star

كلاس G :

شناخته شده‌ترین كلاس است. خورشید ما نیز از این كلاس است. هیدررژن در اینها از كلاس F نیز كمتر است. میزان كلسیم بسیار زیاد است. فلزات یونیزه و خنثی وجود دارند. مولكول Ch نیز در آنها فراوان وجود دارد. رنگ آنها زرد است. دمای سطح از 5000 تا 6000 درجه كلوین است. درخشش 1/2 برابر، قطر 1/1 برابر و جرم 1/1 برابر خورشید هستند. فوق عظیم بودن برای آنها غیر قابل تحمل است. برای همین غول كلاس G بسیار كمیاب است. از هر 13 ستاره اطراف خورشید یك عدد از آن است.

كلاس K :

زرد مایل به نارنجی هستند. درخشش حدود 0/4 خورشید و قطر حدود 0/9 قطر خورشید و جرم 0/8 جرم خورشید است. دمای سطح آنها 3500 تا 5000 درجه كلوین است (سردتر از خورشید) درمقداری از آنها واكنش‌های تبدیل هیدروژن به هلیوم دیگر رخ نمی‌دهد. میزان هیدروژن در آنها بسیار كم است. فلزات خنثی مثل منگنز، آهن و سیلیسیوم در آنها فراوان است. تیتانیوم اكسید نیز در بعضی از آنها وجود دارد. فراوانی آنها یك عدد از 8 ستاره اطراف خورشید است.

كلاس M :

فراوان‌ترین ستارگان عالم را تشكیل می‌دهند. خیلی از آنها غول پیكر یا فوق غول پیكر و بعضی از آنها كوتوله قرمز هستند و بعضی حتی كوتوله قهوه‌ای هستند. تمام انواع فلزات خنثی (مولكولی) در آنها بسیار فراوان است. میزان تیتانیوم اكسید نیز زیاد است و انادیوم اكسید نیز كمی موجود است. هیدروژن اصلا وجود ندارد. بزرگترین ستارگان شناخته شده در این كلاس هستند. دمای سطح آنها 2000 تا 3500 درجه كلوین است. به طور میانگین قطر آنها 0/4 و جرم 0/3 برابر خورشید است. رنگ آنها نارنجی و یا قرمز است.

قابل توجه است كه :

ستارگان كلاس O برابر 0/00003 درصد
ستارگان كلاس B برابر 0/13 درصد
ستارگان كلاس A برابر 0/6 درصد
ستارگان كلاس F برابر 3 درصد
ستارگان كلاس G برابر 8 درصد
ستارگان كلاس K برابر 13 درصد
و ستارگان كلاس M برابر 78 درصد كل ستارگان را شامل می‌شوند.

منبع: كتاب ساختار عالم و معرفی و شرح 300 ستاره از آسمان، تألیف احمد وكیل‌زاده، نشر هشت بهشت
طبقه بندی: نجوم،

تاریخ : چهارشنبه 17 مهر 1392 | 11:03 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic