تبلیغات
♥╬ به نام خالق کهکشان ها ╬♥ - محققان توشیبا رمزنگاری کوانتومی را وارد فاز جدیدی کردند
اگر اهل پی گیری مطالب نگهبان بوده باشید یقیناً می دانید که در دنیای دیجیتال خیلی نمی توان روی رمزها و گذرواژه ها حساب کرد و این خانه از پای بست ویران است.

به خصوص حالا که خبر داریم NSA هم در این وسط تا می تواند جلوی رشد دانش و دانشمند در این زمینه را می گیرد؛ پس چه کار می شود کرد؟ اگر صادقانه جواب بدهیم باید گفت فعلاً کار خاصی جز همان تأکیدات همیشگی نگهبان برای حفظ بیشتر حریم خصوصی از دست کاربران بر نمی آید.

اما راه دانش و آگاهی را با زور نمی توان سد کرد و علم بالاخره مسیر خود را به سوی حقیقت باز می کند.

تا کنون نام «رمزنگاریِ کوانتومی» به گوشتان خورده؟ در یک توضیح مختصر باید بگوییم که این یک شیوه رمزنگاری بر پایه مکانیک کوانتومی ست که ذاتاً نفوذ ناپذیر است و نمی توان (لااقل با علم امروز بشر) از آن عبور کرد. البته این فناوری فقط برای ارتباطات یک به یک به کار می رود و نمی توان از آن در مقیاس بزرگی چون شبکه جهانی اینترنت استفاده کرد.

ولی به تازگی شرکت توشیبا یک سامانه شبکه ای با دسترسی کوانتومی را توسعه داده که می تواند امنیت رمزنگاری کوانتومی را برای یک گروه ۶۴ نفره فراهم کند. در اینجا به هر کارخواه (Client) یک فرستنده کوانتومی پایه اختصاص داده می شود و مسیر داده های رمزنگاری شده را درون یک آشکارساز مرکزی تعیین می کنند که این آشکارساز در نهایت کلیدهای رمزگشایی شده را تحویل می دهد.

چنین شبکه ای نه فقط باعث امن سازی کل کار می شود که حتی از هزینه رمزنگاری هر کاربر هم می کاهد. شبکه های با دسترسی کوانتومی تا اتمام تحقیقات حول بی عیب سازی سیگنال ها، امکان استفاده در حد و حدود اینترنت ندارند اما حداقل امیدوارمان می کنند که شاید روزی برسد که جاسوسان امنیتی هرچه بزنند به در بسته باشد.طبقه بندی: تکنولوِژی،

تاریخ : دوشنبه 25 شهریور 1392 | 08:15 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.