اگر جاده‏ای هموار و پاكیزه بر سر راه باشد، گذر از جاده‏های سنگلاخیِ كهنه روا نیست. (وایراشتراوس)

لایب نیتس فیلسوف، ریاضی دان و حقوق دان بود و به طور كلی یك شخصیت كامل داشت. او در هدیه دادن بخیل بود و به دادن پند و اندرز به عنوان هدیه اكتفا می كرد. راسل دربارة او گفته: تاریخ به ما نگفته كه هدیه گیرندگان راضی بودند یا نه!
خانواده برنویی
نسبت خدمات خانوادة برنویی در ریاضیات، مشابه خدمات خانوادة باخ به هنر است. یوهان و یاكوب دو برادری بودند كه به همراه نیوتن حساب وردش ها را بسط دادند. آن دو خیلی با هم بد بودند. برای همین برای ضایع كردن یكدیگر، مسأله طرح می كردند. دانیل فرزند یوهان، معادلاتی در سیالات كشف كرد. اما شاگرد بزرگ یوهان برنویی، لئونارد اویلر بود؛ برجسته ترین ریاضی دان قرن 18 و پركارترین ریاضی دان تاریخ. او در 17 سال آخر عمرش نابینا بود، اما بیشترین بازده علمی اش را در همان سال ها داشت. شنود و حافظة او، در تمام تاریخ علم، مثال زدنی است.

 بولیایی و وایراشتراوس  ریاضی دانان بزرگی بودند كه در دوئل كردن قهار بودند! گالوا  نیز جانش را در یک دوئل عشقی از دست داد.

كوشی بنیانگذار گروه ها بود. او موجودی حواس پرت و گیج بود و دست نوشته های گالوا و آبل را که برای داوری به او داده بودند گم کرد. از قضا همین موجود گیج، كار دقیق سازی ریاضیات را انجام داد.

كرونكر معقتد بود خداوند اعداد صحیح مثبت را آفرید و انسان بقیة اعداد را! برای همین با هر نوع عدد غیرصحیح مثبت، دشمن بود و می خواست روابطی پیدا كند كه تمام مسائل ریاضی را با اعداد صحیح مثبت بیان كند. سر همین مسأله، كلی با وایراشتراوس و شاگردش كانتور كل كل كرد. كانتور نظریة مجموعه ها را ارائه داد كه انقلابی ترین كار در تاریخ ریاضیات است.

پوانكاره، شاگرد هرمیت، نماد بارز تصور عامة مردم از یك دانشمند است. موجودی بسیار گیج و شوت. همین ریاضی دان شوت، توپولوژی جبری، نظریه توابع آبلی و هندسة جبری و نظریة توابع تحلیلی با دید متغیر مختلط را بنیان گذاری كرد. او هم مانند سلفش گاوس ومعاصرش هیلبرت، در تمام حوزه های ریاضی كار كرد. هیلبرت آخرین ریاضی دانی بود كه در تمام شاخه های ریاضی كار كرده. او مبنای هندسه را دقیق كرد. از قضای روزگار، این ریاضی دان پركار معتقد به فرمالیسم بود. یعنی می گفت كه ریاضیات محتوای خاصی ندارد و فقط بازی است. در مقابل او یك ریاضی دان هلندی به نام براور قرار داشت كه پیرو شهود و اشراق بود و می گفت به تعداد ریاضی دانان، ریاضی داریم! كار این دو به دشمنی كشید تا جایی كه هیلبرت كه سردبیر معروف ترین مجلة ریاضی زمان خود بود، او را از مجله اخراج كرد.طبقه بندی: ریاضیات،

تاریخ : شنبه 1 تیر 1392 | 06:46 ق.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات