Tree

آنچنان که انتظار می رود هر چقدر درخت بلندتر باشد، برگهای آن کوچکتر است. توضیح این پدیده حتی برای میزان رشد درختان محدودیت تعیین می کند. «کار جنسن» از دانشگاه هاروارد و «ماسی زوینیکی» از دانشگاه کالیفرنیا – دیویس، تعداد ۱۹۲۵ گونه درخت که برگهائی به طول چند میلی متر تا بیشتر از یک مترداشتند را با هم مقایسه کردند و به این نتیجه رسیدند که اندازه برگهای درخت در درختان کوتاه متنوع تر است.

جنسن معتقد است که توضیح این امر به سامانه گردش خون درخت وابسته است. شکر تولید شده در برگها از طریق شبکه ای از سلولهای لوله ای شکل به نام “فلوم” (بافت آبکش) منتشر می شود. سرعت شکر به هنگام حرکت زیاد می شود و در نتیجه هرچقدر برگها بزرگتر باشند به باقیمانده درخت با سرعت بیشتری می رسد.

اما فلوم موجود  در ساقه ها شاخه ها وتنه درختان به شکل راه باریک عمل می کند. زمانی هم برای درخت فرا می رسد که رشد بیشتر برگ، اتلاف انرژی خواهد بود. درختان بلند به این حد وقتی می رسند که برگهایشان هنوز کوچک هستند چرا که شکرها باید به قدری در تنه درخت حرکت کنند تا به ریشه برسند و این امر منتهی به بزرگتر شدن راه باریک خواهد شد.

معادله جنسن در این رابطه نشان می دهد که هر چقدر درخت بلندتر می شود به طور غیر عادی رشد هر دو برگ کوچک و بزرگ توقف می یابد. اندازه برد برگها کم شده و در طول ۱۰۰ متر حد بالا با حد پائین یکی می شود.بالاتر از آن، درختان نمی توانند برگ قابل رشد تولید کنند و این  شاید توضیح بلند ترین درخت “ردوود” کالیفرنیا به طول ۱۱۵٫۶ متر باشد.
طبقه بندی: جغرافیا،

تاریخ : پنجشنبه 26 اردیبهشت 1392 | 11:58 ب.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic