7-researchersc.jpgپژوهشگران دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی موفق به ساخت نانوسیمی رسانا و الاستیک از جنس نقره شدند. از این نانوسیم می‌توان برای تولید ادوات الکترونیکی قابل کشیدن استفاده کرد.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، مدارهای انعطاف‌پذیر می‌توانند کارهایی کنند که مدارهای صلب امکان آن را ندارند. برای مثال پوست‌های مصنوعی الکترونیکی می‌توانند اجسام بسیار شکننده را بدون کمترین آسیبی بلند کنند، با استفاده از صفحات نمایشی انعطاف‌پذیر می‌توان تلفن‌های هوشمندی تولید کرد که به‌ راحتی تا شده، بدون این که خللی در عملکرد آنها ایجاد شود. اولین قدم بر سر این راه، تولید سیم‌هایی منعطف است که قادرند سیگنال‌های الکترونیکی را انتقال داده، بدون این که تغییر شکل تاثیری در کار آنها داشته باشد. برای رسیدن به این هدف، محققان با استفاده از نقره، نانوسیم‌هایی انعطاف‌پذیر تولید کردند.

نقره فلزی است که دارای هدایت الکتریکی بالا است. این گروه تحقیقاتی فلز نقره را درون پلیمرهایی قرار داده و با استفاده از آن نانوسیم‌ها را تولید کردند.

«ژو» می‌گوید: نتایج این تحقیق بسیار جالب توجه است، زیرا می‌توان از آن در حوزه‌های مختلف استفاده کرد. علاوه‌ بر این ما به دنبال رشته سیمی بودیم که بتواند درجه بالایی از تغییر شکل را تحمل کند که این امر با استفاده از فلز نقره تحقق پیدا کرد. این رشته‌ها نه تنها انعطاف‌پذیر هستند، بلکه شفافیت بالایی نیز دارند.

فرایند تولید این رشته‌ها بسیار ساده است. نانوسیم‌های نقره درون ظرف سیلیکونی قرار داده می‌شود. در این ظرف یک محلول پلیمری وجود دارد. با حرارت دادن این ظرف، پلیمر از حالت مایع به جامد تبدیل می‌شود. با این کار نانوسیم‌های غوطه‌ور در پلیمر، توسط پلیمر محاط شده و ساختاری پدیده می‌آورد که در مرکز آن نانوسیم و در بیرون رشته پلیمری است.

این نانوسیم‌ها را می‌توان الگودهی کرد و روی یک سطح انعطاف‌پذیر قرار داد. از آن جایی که این فرایند بسیار ساده‌ است، بنابراین می‌توان از آن در صنعت الکترونیک استفاده کرد.نتایج کار محققان نشان داد که این ساختار می‌تواند تا 50 درصد ابعاد اولیه کشیده شود، بدون این که هدایت الکتریکی آن دستخوش تغییری شود. دلیل این امر آن است که در فرایند کشیده شدن، نانوسیم در جای خود باقی مانده و تنها پلیمر است که کشیده می‌شود.

از دیگر مزایای این رشته‌ها می‌توان به مقاومت مکانیکی بالای آن در مقابل اعمال نیروی مکانیکی اشاره کرد. نتایج این تحقیق در قالب مقاله‌ای تحت عنوان «Highly Conductive and Stretchable Silver Nanowire Conductors» در نشریه «Advanced Materials» به چاپ رسیده است.
طبقه بندی: اختراعات، الکترونیک،

تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1391 | 01:49 ق.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic