16-288.jpg

دانشمندان موفق به ابداع سامانه دستیار جراح رباتیك با هدف مصون ماندن جراحان از تشعشعات ایكس حین عمل شدند.

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تعدادی از تكنیك‌های نوین جراحی از تشعشع استفاده می‌كنند كه این امر هم برای بیمار و هم جراح می‌تواند بسیار خطرناك باشد.

برای رفع این خطر، شركت Corindus Vascular Robotics of Natick واقع در ماساچوست سیستمی موسوم به CorPath 200 را طراحی كرده است.

این سامانه نخستین دستیار جراح رباتیك است كه جهت باز كردن شریان‌ها به كار می‌رود و به جراحان قلب امكان می‌دهد از یك كابین حفاظتی سرب‌اندود واقع در همان اتاق بیمار عمل اجرای استنت قلب و فرایندهای بالن زدن در عمل را صورت دهند. بدین ترتیب آن‌‌ها از تشعشعات مصون می‌مانند.

در آزمایشات بالینی این ابتكار تا 95 درصد از میزان قرار گرفتن جراح در معرض اشعه ایكس كاست و همچنین نیازی به استفاده از پیشبندهای معمول نبود.

در این فناوری جراح از دو جوی‌استیك استفاده می‌كند كه كاتتر و سایر ابزار را كنترل كند. همچنین وجود مجموعه‌یی از صفحه‌نمایش‌ها وی را قادر به نظارت بر عمل جراحی با هدف كنترل بی‌نهایت دقیق حركات می‌كند. با این حال جراح این ربات را فقط مانند یك بازی ویدیویی هدایت نمی‌كند بلكه سیستم مجهز به یك مولفه بازخورد قوی است كه موجب می‌شود وی كاتتر را به هنگام فرو رفتن و حركت در خلال شریان‌ها "حس ‌كند".

شركت Corindus هم‌اكنون در حال بسط فناوری ارائه شده با هدف كاربرد آن در دیگر شرایط عروقی از جمله مشكلات به وجود آمده در دست و پاها، وضعیت‌های عصبی و كاربردهای ساختاری قلب است.

عمل مداخله عروقی زیرپوستی (PCI) یك فرایند جراحی معمول قلب بوده كه جهت ترمیم یا پیش‌گیری از آسیب رسیدن به این عضو (به دلیل شریان‌های مسدود شده یا آسیب‌دیده) مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سامانه عمل را توسط یك استنت یا بالن صورت می‌دهد كه در انتهای كاتتر قرار داده می‌شود و به سمت درون یك شریان اصلی حركت می‌كند. این شریان اغلب در پا قرار دارد و به قلب هدایت می‌شود.

فرایند PCIs در مقیاس وسیع مورد استفاده قرار می‌گیرند اما از تصویربردارهای پرتو ایكس جهت كنترل و نظارت بر حركت كاتتر و دیگر مراحل عمل استفاده می‌كند. در این روش به دلیل این كه جراح در كنار بیمار است، در معرض تشعشعات فراوان قرار دارد.
طبقه بندی: اختراعات، روباتیک،

تاریخ : سه شنبه 24 مرداد 1391 | 01:24 ق.ظ | نویسنده : physicfa | نظرات
.: Weblog Themes By BlackSkin :.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات